Ana Sayfa Anne-Babaya Gözlük Beyin

Beyin

Bu yazı çocuklarda zeka gelişiminin daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Beyin gelişimi, yapısı ve olgunlaşması bir ömür boyu çocukların hayatında duygu, öğrenme ve davranışlarında  rol oynayan en önemli faktörlerden birisidir.

Yenidoğan Beyin Gelişimi Nasıl Desteklenmelidir?

Çocuklarda beyin gelişimi doğmadan önce başlayıp 2 yaşına kadar önemli ölçüde gelişmeye devam eder. Anne karnın da bütün organları aşağı yukarı gelişmiş olarak doğar bir çocuk. Beyin için bu süre yeterli değildir. Bu yüzden gelişim bebek doğduktan sonra iki yaşına kadar hızla devam eder. Bu gelişim anne karnındaki kadar dikkat isteyen bir süreçtir bu yüzden oldukça da kırılgandır.

Beyin genler ve deneyimler ayrıca bunların nasıl etkileşime girdiklerinden etkilenerek gelişir. Özellikle erken dönem stresi gibi çevresel etkilerden oldukça önemli ölçüde etkilenir. Ayrıca sesler, dokunuşlar, gördükleri, aldığı gıdalar, düşünceler, ilaçlar ve yaralanmalardan algı seviyesi etkilenebilmektedir. Daha da özetle bir çocuk doğduğunda organların çoğu aşağı yukarı yeterli seviyede gelişmiş büyüdükçe organlar da büyümek üzere hazır hale gelmiştir. Fakat yenidoğan beyin gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Aradaki bu farkı anlamak ebeveynler için önemlidir. Bu süreç yenidoğanların beyin gelişimi için hala büyük önem ihtiva etmekte ve gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Ebeveynler çocuklarının beyin gelişimini aşağıdaki yollarla destekleyebilirler:

  • Onlarla oyun oynamak ve etkili iletişim kurmak
  • Onları duyuları harekete geçiren deneyimlere maruz bırakmak
  • stresli durumlardan korumak

Yaşamın erken dönemlerinde etkili ve duyarlı ilişkiler, olası stres durumlarına çocuğun erken beyin gelişimi üzerindeki zararlı etkilerini önleyebilir. 100 milyardan fazla nöron ve glia üretilecek olan bu dönem beyin için anne karnı kadar önemli ve hassas bir süreçtir.

Daha detaylı bilgi için indirebilirsiniz.

Kaynak

Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Sosyal Psikoloji, Nöropsikoloji ve gelişim bozuklukları üzerine yazıp okumak asıl ilgi alanlarım olsa da bir dünya canlısı olarak bunların dışında da ilgilendiğim şeyler var.

CEVAP VER

Yorum yapmak isteyebilirsiniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz