Ana Sayfa Anne-Babaya Gözlük Duygular

Duygular

Duygu öğrenme çok erken yaşlarda başlar. Çocuklarda büyüdükçe büyük bir aralıkta bir sürü duygu öğrenir, deneyimler ve anlamlandırırlar. Ebeveynler, çocukların duygusal gelişimlerini öğrenerek gelişimin temellerinden olan birbiriyle ilişkili bir sürü beceriyi öğrenecek ve duygusal yeterliliği etkileyen faktörler doğrultusunda da çocuklarının duygusal yeterliliğini sağlayabilmelerine yardımcı olacaktır.

Yaşamın çok erken dönemlerinden itibaren, ebeveynler duyguların gelişiminde haliyle çocuklarının kendileri ve diğer canlılarla birlikte harmoni içerisinde yaşamalarında merkezi rol oynarlar. Çocuklar küçük mimikler sayesinde pozitif belirtileri alarak mutluluğu öğrenirler. İlk günlerde her gün mutluluk deneyimleri sevilmeler ve aldıkları tepkilerle pekişerek gelişir. İlerleyen zamanlarda da çevredeki yetişkinler sayesinde de negatif duyguları ve onları kontrol etmeyi öğrenirler. Üzündülerini ve endişelerini ifade etmek için kelimeleri kullanarak kendilerini ifade etmeyi öğrenerek, anlaşılmış olma duygusunu yaşarlar. Aldıkları bu rahatlamalarla birlikte de sakinleşmeyi öğrenirler. Duygularını kontrol ederek bir sonraki duygulanmada tekrar kontrol edebileceklerini öğrenirler. En önemlisi “mutlu olabilmek” en iyi erken çocuklukta öğrenilir.

Çocuklar mutlu olmayı öğrenir

Çocukların duygusal gelişiminin temeli ebeveynleri ile olan ilişkilerine dayanır ve bu başlangıç yaşam boyu devam edecek olan öğrenmenin temelleridir. Yetişkinlerle olumlu etkileşimlere dayanan öğrenme, bakım ve geri beslemelerle dayanarak çocuklar şunları öğrenecektir:

  • Duygularını kelimelerle ifade edebilme
  • Başkalarının duygularının anlayabilme
  • Zor durumlarla karşılaştığında olumsuz duyguları kontrol edebilme
  • Bilinmeyenle karşı karşıya kaldığında korku ile başa çıkmak
  • Sıkıntıdayken sakin kalabilme
  • Öfkeyi kontrol etmek ve başarısızlıkla karşılaştığında hatalara kızmak yerine onlardan ders çıkarmak

Çocuklar duygularını öğrenip keşfederken güçlü bir ebeveyn-çocuk bağıyla desteklenen çocuklar özgüven kazanacak ve ihtiyaçlarını daha iyi anlatırken karşı tarafın ihtiyaçlarını da daha iyi anlayabileceklerdir. Ekstra ve aşırı çabalar değil destekleyici ve duygu dolu bir ebeveynlik bu süreçte çocuğun en büyük yardımcısı olacaktır.

Kaynak

CEVAP VER

Yorum yapmak isteyebilirsiniz.
Lütfen isminizi buraya giriniz