Ana Sayfa Anne-Babaya Gözlük Akran İlişkileri

Akran İlişkileri

Akran İlişkilerinde Çocuğa Nasıl Yardım Edilebilir?

Okul öncesi programlar çocuklara akranlarıyla iyi geçinmesine yardımcı olacak değerli beceriler öğretebilir. Onlara başkalarıyla nasıl daha iyi oynayabileceklerini, iletişim kurabileceklerini, saldırganlık dürtülerini kontrol edebileceklerini ve sosyal durumlarda ortaya çıkabilecek sorunlarda olası becerilerini test etmelerini, geliştirmelerini öğretir. Eksik kaldıkları yerlerde kararında tarafsız ve destekleyici bir yetişkin desteği kolaylaştırıcı olacaktır.

Yetişkinler çocuklara:

  • Sosyal becerilerin temellerini (hikayeler, resimler, kuklalar aracılığıyla) öğretebilir ve çocuklara çeşitli sosyal durumlarla (oyuncak paylaşma, sıra, özür dileme vb.) nasıl başa çıkacabileceklerini neler yapabileceğini gösterebilir.
  • Çocuklara nasıl oyun başlatabileceklerini, soru sorabileceklerini, akranlarını nasıl destekleyebilecekleri konusunda “koçluk” edebilirler.
  • Ortamdaki çocuklar arasındaki olumlu etkileşimleri güçlendirerek oyun için fırsatlar sağlayabilir.

Bu becerileri öğrenmek çocukların okul yıllarında arkadaş edinmeleri ve akranları tarafında kabul görmelerine yardımcı olur. Bu durumda okuldaki başarılarında büyük bir fark yaratabilir. Bu destekler tek başına yeterli olmayacaktır ama gelişim düzeyine göre bu konu özelinde yeterli sosyal becerileri edindiği takdirde geride kalmayacak ve eksiklik hissinin getireceği özgüven düşüklüğünün önüne geçerek gelişiminin seyrinde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Kaynak