Ana Sayfa Davranış Depresyon ve Anksiyete

Depresyon ve Anksiyete

Küçük çocuklarda depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunlarının gelişimleri üzerinde önemli etkileri olabilir. Küçük çocuklarda anksiyete ve depresyonu tanımak olası nedenleri, semptomları, ve en iyi müdahale uygulamalarını iyi anlamak gerekir.

Küçük çocuklarda depresyon ve anksiyetenin saptanması ve teşhis edilmesi yetişkinlere nazaran daha zor olabilir ancak çocuklarda depresyon ve anksiyete yeni yürümeye başlayan yaşlardan itibaren görülebilir. Belirli bir alt yaşı yoktur.

Endişeli ve depresif çocuklar utangaç olarak görülebilir, sosyal temaslardan kaçınma eğilimi gösterebilir ve tanıdık olmayan durumlarda aşırı tepki gösterebilirler. Yoğun üzüntü dönemleri yaşayabilir, korku ve endişe davranışlarını sık sergileyebilir, yeme ve uyku sorunların yaşayabilirler.

Bu sorunlar ilerleyen yaşlarda düşük özgüven, sosyal beceri eksikliği ve akran reddi gibi sorunlara sebep olabilir.

Ebeveynlerin ve bakıcıların, çocuklardaki duygusal sorunların olumsuz etkilerini aşmalarına yardımcı olabilmek için bu erken belirtilere dikkat etmeleri gerekmektedir. İlerleyen semptomlara karşın profesyonel destek tavsiye edilir.

Daha detaylı bilgi için indirebilirsiniz.

Kaynak

Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Sosyal Psikoloji, Nöropsikoloji ve gelişim bozuklukları üzerine yazıp okumak asıl ilgi alanlarım olsa da bir dünya canlısı olarak bunların dışında da ilgilendiğim şeyler var.