Ana Sayfa Anne-Babaya Gözlük Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Huzursuzluk ve buna bağlı dikkat eksikliği ile Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) arasındaki farkları iyi yapmak gerekir. Bu ayrım için Dikkat eksikliği veHiperaktivite olarak bilinen nörolojik bozukluğun kökenlerini, gelişimini ve etrafında gelişen şehir efsanelerini de iyi tanımak gerekir. Bunun sonucunda ancak nasıl tanınacağı ve en etkili müdahale stratejilerini anlayabiliriz.

Erkek çocuklarında daha sık görülmesine rağmen dünya genelindeki çocukların %7’sine tekabül eder. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nörolojik bir bozukluktur diğer uyum problemleri ve strese bağlı davranış, tutum sorunları ile karıştırılmamalıdır. Örneğin, uzun süre strese maruz kalma durumunda geçici yıkıcı davranışlar ve hiperaktivite belirtileri görülebilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Tanımak:

Birçok kişi gerçekten var olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin okul öncesi yıllarda ortaya çıktığını, semptomların nesnel olduğunu, yani herhangi bir gözlemcinin her türlü aynı sonuca ulaşabileceğini söylemektedir. Bu bakış açısı genellikle doğrudur ancak her zaman değildir.

Okul öncesi çağlarda olan çocuklarda teşhis koyma işi genelde uzmanlara bırakılsa da, günlük durumlarda mevzu çocuklara gelince asıl uzman olan ebeveynlerdir. Çocuklarının huzursuz, dikkatsiz veya dürtüsel olduğunu, tepkilerini kontrol etmekte zorlandığın, hareket etmesini veya sırasını beklemekte zorlandığını algıladıkları takdirde bakımveren kişi dikkatle durumu incelemelidir.

İdeal durumlar oluştuğunda uzmanın görevi genellikle çocuğun çeşitli ortamlarda davranışlarını gözlemek ve sorunun başka yerde olmadığını (örneğin: ebeveyn beklentilerinden kaynaklanan stres seviyesi, başa çıkma stratejilerinde geri kalmışlık, günlük yaşamının stres seviyesi ve başa çıkma becerileri, ekonomik durum ve buna bağlı yaşam şekilleri gibi) değerlendirmek için ebeveynlerle birlikte çalışacaktır.

Bazı durumlarda, DEHB gelişimi okula başlama yaşlarına yaklaşıldığında veya okula başladıktan sonra daha semtomatik hale gelebilir.

Her iki durumda da, tanıda nihai kriter sosyal, akademik veya duygusal düzeydeki bozulmalar olacaktır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: Çocuğunda DEHB Tanısı Olan Ebeveynler için 4 Ödev Kuralı

Kaynak