Ana Sayfa Anne-Babaya Gözlük Ruh Sağlığı

Ruh Sağlığı

Çok çeşitli durumları ve geniş bir aralıkta sebeplerini içeren ruh sağlığı sorunlarının kökleri genellikle erken çocukluk döneminde görülür.

Depresyon, anksiyete, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, otizm ve yıkıcı davranış problemleri (saldırganlık gibi) dahil olmak üzere birçok zihinsel sağlık sorunu veya bu sorunlara müsaitlik durumu erken çocukluk döneminde başlar.

Ruhsal sağlık sorunlarının ilk belirtilerinden bazıları, çocukların davaranışlarında işlevselliğini etkileyen -geçici olmayan (bir kısmı geçici dönemsel sorunlar olabilir)- kalıcı değişimlerdir. (örn. Ruh hali, enerji seviyesi, uyku problemleri, tutum ve iştah değişiklikleri gibi)

Ruh sağlığı uzmanları artık çok küçük çocuklarda bile tanı ve teşhis koymak için etkili materyallere sahiptir. Ancak, çoğu konuda olduğu gibi ebeveynler uyarı işaretlerini erkenden görebilecek kişiler olarak bu sürecin erken tanı ve tedavisinde kilit rol oynamaktadırlar. Hayatın bütün dönemlerinde ve bütün olası durumlarda erken tanının önemi malumdur. Bu yüzden mümkün olan her alanda olası erken tanı belirtilerini öğrenmek herkesin fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çocuklarda olası ruhsal veya zihinsel anormalliklerde de ebeveynlerin olası başlangıç kriterlerini bilmesiyle en kısa zamanda bir profesyonelden yardım almaları mümkün olacaktır.

Kaynak