Ana Sayfa Davranış Uyku

Uyku

Küçük çocukların uykuya adaptasyon süreçleri genellikle ebeveynler için bir endişe kaynağıdır. Sağlıklı uyku alışkanlıkları, çocuklarda bilişsel, duygusal, davranışsal ve fiziksel gelişim için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Buna göre “kötü uyku alışkanlıklarını” mümkün olan en kısa sürede azaltmak veya ortadan kaldırmak için erken teşhis ve müdahale gerekebilir.

Kötü Uyku Alışkanlıkları Nelere Sebep Olur?

Çocuklar için:

• Bilişsel: Daha az konsantre ve alarm durumundadılar ve hafızada günlük problemler yaşanabilir. Uzayan düzenlerde gelişimleri de bu gibi sorunlar üzerine inşa edileceği için büyüyebilir.
• Davranış: Daha sinirli, hiperaktif ve dürtüsel olabilirler.
• Fiziksel Sağlık: Sağlıklı olmayan bir uyku düzeni bağışıklık sisteminin o anki durumunu ve gelişimini de etkileyeceği için kilolu olma veya obezite ve birtakım bağışıklık sistemine bağlı hastalıklara karşı direncini düşürecektir.

Ebeveyenler için ise, yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı daha yoğun geçen günler ve ekstra yorgunluklar, sık ruh hali değişimlerinden kaynaklı evlilik çatışmalarına ve daha az etkili ebeveynlik hissine yol açabilir.

Çocuklarda uyku problemlerine mümkün olduğunca erken müdahele etmek önemlidir. Erken müdahelenin önemli noktalarından birisi ne kadar az alışkanlık haline gelirse müdahalesi o kadar daha kolay olacak ve uzun vadede müdahale edilmeyen uyku problemleri uzun vadede duygudurum ve davranış bozukluklarına, yetersiz bilişsel gelişime yol açabilirler.

Kaynak