Ana Sayfa Bilinç

Bilinç

« Back to Glossary Index

Bilinç, bir bireyin farkındalık durumunu veya duyguları, hisleri ve düşünceleri algılama, düşünme ve deneyimleme zihinsel kapasitesini ifade eder. Kişinin tamamen mevcut olma ve iç ve dış çevresinin farkında olma becerisini kapsar.

Psikolojide bilinçli farkındalık genellikle bilinçli farkındalığın kolayca erişemediği anıları, arzuları ve motivasyonları içeren bilinçdışı zihin ile karşılaştırılır. Önde gelen bir psikanalist olan Sigmund Freud, bilinçdışı zihnin çoğu zaman bireyin bilgisi olmadan insan davranışını önemli ölçüde etkilediğini savunmuştur.

Tanıdık bir rotada araba kullanan bir kişi, yolculuğun ayrıntılarını bilinçli olarak hatırlamadan aniden varış noktasına ulaştığını fark edebilir. Bu fenomen, beynin rutin görevleri otomatikleştirebilmesi ve bilinçli zihnin başka şeylere odaklanmasına izin vermesi nedeniyle ortaya çıkar.

Reklam

Alıntı: “Bilinçli zihin, güneşte oynaşan ve içinden yükseldiği büyük yeraltı bilinçaltı havuzuna geri düşen bir fıskiyeye benzetilebilir.” – Sigmund Freud

Ayrıca bakınız: Bilinçdışı, Bilinçaltı, Farkındalık, psikanaliz

Mücahit Emin Türk
Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Sosyal Psikoloji, Nöropsikoloji ve gelişim bozuklukları üzerine yazıp okumak asıl ilgi alanlarım olsa da bir dünya canlısı olarak bunların dışında da ilgilendiğim şeyler var.