Ana Sayfa Oksitosin

Oksitosin

« Back to Glossary Index

Oksitosin, sosyal bağ, güven ve bağlanmada çok önemli bir rol oynayan bir hormon ve nörotransmitterdir. Sarılma, kucaklaşma ve cinsel yakınlık gibi yakınlığı teşvik eden faaliyetler sırasında salgılandığı için genellikle “aşk hormonu” veya “kucaklaşma hormonu” olarak adlandırılır. Oksitosin aynı zamanda doğum ve emzirmede de önemli bir rol oynar, çünkü doğumun başlamasına ve süt üretiminin uyarılmasına yardımcı olur.

Örneğin, Kosfeld ve arkadaşları (2005) tarafından yapılan bir çalışma, oksitosinin burun spreyi yoluyla uygulanmasının insanlarda güveni artırdığını göstermiş, bu da sosyal bağların oluşturulmasında ve ilişkilerin sürdürülmesinde önemini ortaya koymuştur.

Başka bir durumda, araştırmalar hem insanlarda hem de köpeklerde olumlu etkileşime girdiklerinde oksitosin seviyelerinin arttığını göstermiştir, bu da hormonun sadece insanlar arasında değil, aynı zamanda insanlar ve evcil hayvanları arasında da bağ kurmadaki rolünü vurgulamaktadır.

Reklam

Ayrıca bakınız: serotonin, dopamin, endorfin, hormonlar, nörotransmitterler

(İng. oxytocin)

Mücahit Emin Türk
Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Sosyal Psikoloji, Nöropsikoloji ve gelişim bozuklukları üzerine yazıp okumak asıl ilgi alanlarım olsa da bir dünya canlısı olarak bunların dışında da ilgilendiğim şeyler var.