Ana Sayfa Anne-Babaya Gözlük Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler İçin Ödev Stratejileri

Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler İçin Ödev Stratejileri

Bu yazı Pam Myers, BSEd tarafından kaleme alınmıştır.
Yaren Özdeş tarafından çevrilmiştir.

Ödev demek tüm ebeveynler için bir meydan okuma gibidir. Bununla birlikte, çocuğunuzda öğrenme güçlüğü varsa bu durum fazladan ilgi ve dikkat gerektirebilir. İyi haber şu ki, stratejik bir yaklaşımla siz ve çocuğunuz ödevlerde başarı elde edebilirsiniz.

Öğretmenle Açık İletişimde Olma

Ödevin öğrenci için açık ve uygun olması önemlidir. Ödev çok zor veya çok kolaysa bazı sorunlara neden olabilir. Eğer ödev belirsizse çocuklar ve yetişkinler için işler yorucu bir hale gelebilir. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin ödevleri takip etmek için birlikte çalışmaları önemlidir.

Yapılandırma

Genel olarak çocuklar ödev için yapılandırılmış zamana ihtiyaç duyarlar. Aynı şey öğrenme güçlüğü olan çocuklar için de geçerlidir. Kendilerinden ne beklendiğini bilmeleri ve belirlenmiş bir çalışma süresine sahip olmaları önemlidir. Çocuğu izlemek ve gerekirse yardım etmek için çalışma süresi boyunca bir ebeveynin veya bir özel öğretmenin hazır bulunduğundan emin olun.

Düzenleme

Öğrenme güçlüğü çeken birçok çocuğun karşılaştığı zorluklardan biri düzenli olmak ve bunu sürdürmektir. Kendilerine bir sistem oluşturmakta zorlanabilirler. Kontrol listeleri ve not defterleri çocuğun her ödev için gerekli bilgileri yazmasına yardımcı olabilir. Belirlenmiş bir ödev alanınız yoksa öğrencinizi desteklemek için bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu ortam hesap makinesi, renkli kalemler ve her konu için birer dosya düzenleyicisi gibi öğrenme araçlarını içerebilir.

Kendi Kendini İzlemeyi Öğretme

Çocuğunuz, onun için düzenlemeler oluşturabilecek veya sorumluluk alabilecek birine her zaman sahip olmayacaktır. Bu sorumlulukları kendileri yönetmeyi öğrenmeleri gerekir. Bu yolda onlara yardımcı olabilecek bir sorumluluk çizelgesi oluşturun. Çizelge, ödevleri tamamlanan günler için yıldızlar, ödevlerin tamamlanmadığı günler için boşluklar ve ödevlerin zamanında yapılıp yapılmadığını kontrol eden bir onay işareti içerebilir. Bu tür bir sistem, ebeveynleri olası sorunlar hakkında da uyarabilir. Örneğin, çocuğunuzun ödevi üç gün geç yaptığını fark ederseniz, bir sorun olduğunu bilirsiniz.

Eğlenceli Kılma

Mümkünse, ödevleri çocuğunuzun korkmadığı bir şey yapın. Ödev ortamında atıştırmalıklar bulundurun, eğer dikkat dağıtıcı değilse müzik dinlemelerine izin verin ve mola vermelerine olanak sağlayın. Çocuğunuzun ödev hakkında olumlu bir tutumu varsa bu onun direnişini ve zorlanmasını azaltabilir.

Çocuğunda öğrenme güçlüğü olan ebeveynler için en önemlisi, çocuğun öğretmenleri ile açık bir iletişim halinde olmaktır. Ebeveynler ve öğretmenler uygun bir ödev oluşturmak için birlikte çalıştıklarında bundan en çok çocuklar yarar sağlar.

Kaynak

İnsanları ve onların davranışlarını anlamaya çalışmayı seviyorum. Çoğu zaman yeni şeylerin peşinden koşmaya çalışıyorum ve şu an buradayım. Ek olarak Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.