Yeniden başlamak, kişisel veya toplumsal engellerle dolu zor bir seçim yapmayı gerektirir. Bazen konfor alanımızdan çıkıp ne olacağı belirsiz başka bir yola girmeye içimiz el vermez. Bazen biz istesek de toplumsal baskıya maruz kalır ya da endişe uyandıran sözlerle uyarılırız. Yine de cesaret edip mutsuzluk duvarını aşmanın mümkün olduğu aklımıza gelir. Peki bunu başarmak ve yeniden başlamak için nasıl bir yöntem izleyebiliriz?

Vazgeçmeye Hazır Olun

         Yeniden başlamadan önce vazgeçmek gerekir. Mevcut yaşadığınız hayata devam etmek ya da yeniden başlamak arasında kakırsınız. Bu noktada kendinize, “Eğer mevcut işime, ilişkime, yatırım ve genel olarak hayat tarzıma yeni bir fırsat olarak bakıyor olsaydım, onu seçer miydim yoksa bırakır mıydım?” Bazen bu soruya hayır cevabı veririz. Yine de vazgeçip yeniden başlamak doğru geldiği kadar zor da gelir. Ancak, halihazırda yaşamaya devam ettiğimiz statükoyu sürdürmek kolay görünse de, aslında her gün seçim yapıyoruz. Bu seçimlerden biri mevcut ve mutlu olmadığımız düzenle devam etmek, diğeri ise ondan vazgeçerek değerlerimiz doğrultusunda yeniden başlamak. Bu seçimi her gün yaptığımızın farkında olmak adına, “Karar vermek için henüz hazır değilim.” yerine “Şimdilik, mevcut düzenimi sürdürmeyi tercih ediyorum.” demek kendimizle yüzleşmeye yardımcı olabilir.

İşinizi Şansa Bırakın

         Yazı tura atarak karar vermeyi baz alan bir çalışma yapıyorlar. Çalışmaya katılan 20 bin kişiden yaklaşık 2 bini işini değiştirip devam etme kararını yazı turaya bağlıyorlar. Attığı para tura gelen kişiler işini değiştiriyor, yazı gelenler ise mevcut işlerine devam ediyorlar. Bu kişileri 6 ay sonra kıyasladıklarında ise işini değiştirenlerin daha mutlu olduğu ortaya çıkıyor. Mesela öğretmenlerin okul değiştirmesinin daha etkili öğretmenler olmalarına yardımcı olduğu tespit ediliyor. Bunun nedeni daha iyi bir okula gitmeleri ya da daha iyi öğrencilerle çalışmaları değil. Kendilerine uygun okulu bulana kadar yeniden başlamaya açık olmaları. Bu öğretmenler mevcut çalıştığı okula uyum sağlamada ısrarcı olanlardan daha mutlular. İş değiştirmenin yanı sıra, zamanımızı büyük ölçüde alan üniversite eğitimi, sınav hazırlığı, yurtdışına çıkma süreçleri gibi durumları da yeniden başlama açısından değerlendirebiliriz.

Reklam

Vasiyetinizi Yazın         

         Dünyanın en ünlü yatırımcılarından Warrren Buffett’e konferans sonrası yatırım yaparken hatalardan kaçınmakla alakalı bir soru soruluyor. Buffett bu soruyu cevaplarken yeniden başlamanın önemine dair de önemli bir şey söylüyor: “Vasiyetini yazmalı ve ona nasıl ulaşacağını bulmalısın.” Yeniden başlamanın temel motivasyonlarından biri, içinde bulunduğumuz dünyaya, topluma, çocuklarımıza ve en başta da kendimize anlamlı bir miras bırakmaktır. Yeniden başladığımız hayatla, 10 yıl sonraki kendimize şimdiden değerli bir miras bırakmaya başlarız. Maddiyatla alakalı olsun veya olmasın, vasiyetinize ulaşmanın tek yolu belki de yeniden başlamaktır.

Boğaziçi Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunuyum (2015). Çok yönlü gelişime ve farklı disiplinlerden beslenmenin önemine inanıyorum. Danışanlarıma ve öğrencilerime destek olurken kendi hayatımda da çokça faydasını gördüğüm Mindfulness temelli yaklaşımları ve Kabul ve Karalılık Terapisi (ACT) ile çalışıyorum. Ergen veya yetişkin yaş grubundaki danışanlarımın sosyal-duygusal mesleki ve eğitsel olarak yeni beceriler kazanmasına destek oluyorum. Online psikolojik danışmanlık ve öğrenci koçluğu desteği almak için bana e-mail adresimden ulaşabilirsiniz: [email protected]