Yürüyüş yapmayı çoğunlukla hafife alırız. Ancak hayatımızın çok sıradan ve rutin bir parçası olduğu için faydalarını fark etmiyoruz. Genellikle rutin hayatımız içerisinde metrobüse ya da markete yürürken bilişsel ve fiziksel sağlık açısından gelişme kaydediyoruz. Ancak bunu ölçmek bizim için oldukça zor, dolayısıyla yürümenin önemini bilemiyoruz. İşte bu yüzden yürüyüş yapmayı daha bilinçli bir aktivite ve alışkanlığa dönüştürmek için bilimsel araştırmaların gösterdiği kanıtlara başvuracağız.

1) Yaratıcılığınızı ateşler

Bunun için yaptıkları bir araştırmada katılımcıların %60’ı yürüyüş sırasında ve sonrasında fazla sayıda ve yaratıcı fikirler üretme konusunda yürüyüş yapmadan öncekine göre daha başarılı oldukları gözleniyor. Çünkü yürüyüş beynimizin daha çok sol tarafıyla otomatik olarak yaptığımız bir eylemdir. Böylece sağ beynimizin yeni fikirler üretmek için ihtiyaç duyduğu boşluğa alan açarsınız.

2) Kaygı düzeyinizi azaltır

Bebeklerin anneleriyle kurdukları ilk bağın önemini açığa çıkaran öncü psikolog John Bowlby bebekleri sakinleştirip uyutmak için sallamaya dikkat çeker. Ona göre dakikada yaklaşık 60 kez sallamak bebekler için idealdir. Aynı zamanda bu yavaş bir tempoda yürüyen insanın dakikada attığı adım sayısına tekabül eder. Bu ikisi arada bağ kurduğumuzda vücudun bir ritimle sallanması kalp atış hızınızı yavaşlatabilirsiniz. Böylece özellikle yavaş bir tempoda yürüyüş yapmak stres düzeyinizi düzene koyarak daha dingin bir mental duruma gelmenize yardımcı olabilir.

Reklam

3) Sosyalleşmeye katkı sağlar

Arkadaşlık bazı gündelik ve ortak aktivitelerle daha canlı hale gelebilir. Beraber yürüyüş yapabileceğiniz iş veya semt arkadaşlarınız varsa sohbetin ne kadar derinleşebileceğini görmek hoşunuza gidebilir. Yürüyüş gibi sıradan bir aktive gösterişli ve kalabalık bir ortamdan daha tatmin edici bir arkadaşlık bağı oluşturabilir.

4) Dikkat ve hafızanızı güçlendirir

Üniversite öğrencileriyle yapılan bir araştırmaya göre, bir ormanda yürüyüşe çıkanların şehirde yürüyüş yapanlara göre bir hafıza testinde daha iyi performans gösterdiklerini tespit ediyorlar. Bu noktada yürüyüş yaptığınız yerleri seçerken sürekli dikkatinizi dağıtan sokak ve caddeler yerine park ve sahil noktalarını tercih etmek yürüyüşten aldığınız faydayı artıracaktır.

5) Özsaygınızı yükseltir

Yürüyüş yapmayı bir alışkanlık haline getirdiğinizde hem mental hem de fiziksel sağlığınız için yaptığınız bu bilinçli eylem faydalarını her gün fark ettiğiniz için sizi motive etmeye ve kendinize verdiğiniz değeri hatırlatmaya devam edecektir. Yürüyüş yaparak yalnızca bedeninizi değil zihninizi de fit tutmayı başarırsınız.

Kaynakça

12345

Boğaziçi Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunuyum (2015). Çok yönlü gelişime ve farklı disiplinlerden beslenmenin önemine inanıyorum. Danışanlarıma ve öğrencilerime destek olurken kendi hayatımda da çokça faydasını gördüğüm Mindfulness temelli yaklaşımları ve Kabul ve Karalılık Terapisi (ACT) ile çalışıyorum. Ergen veya yetişkin yaş grubundaki danışanlarımın sosyal-duygusal mesleki ve eğitsel olarak yeni beceriler kazanmasına destek oluyorum. Online psikolojik danışmanlık ve öğrenci koçluğu desteği almak için bana e-mail adresimden ulaşabilirsiniz: [email protected]