Yaz tatili ebeveynliğin en zor olduğu zamanlardır. Çünkü çocukların rutin okul hayatlarına uzun bir mola verilmiştir. Ne zaman ne yapılacağı belli olan zamanlardan belirsiz bir boşlukta can sıkıntısının yoğunlaştığı bir evreye geçilir. Çocuklar can sıkıntısı yaşadıklarında ebeveynlerine istemsiz olarak stres yükünü artıracak zorlayıcı davranışlara yönelirler. Bu durumları önlemek ve olduğunda da baş etmek hem sizi hem de çocuklarınızı rahatlatacaktır. Buna yönelik olarak, çocuklarınız için tatili eğlenceli, verimli ve geliştirici kılmak adına ne gibi stratejiler uygulayabilirsiniz?

Tatil planı yaparken çocuğunuza da sorumluluk verin.

         Tatile gitmek bütün aile üyeleri dört gözle bekler. Belki de en çok sevinen çocuğunuzdur. Ancak tatil de bir organizasyon işidir. Çocuğunuzun da katkı olarak yapabileceği şeyleri düşünün. Mesela gerekli malzemeleri liste haline getirip size söyleyebilir ve kendi çantasını düzenleyebilir. Gideceğiniz yerle alakalı fikrini alın, onun da araştırıp getirebileceği alternatifleri birlikte değerlendirin. Katılım konusunda çocuğunuzu ne kadar etkin kılarsanız kendini o kadar değerli hissedecektir.

Doğayla iç içe aktiviteler planlayın.

         Çocukların şehir ortamından kurtulması için tatiller müthiş fırsatlardır. Ormanlık bir alanda kamp yapmak, bir plajda yüzmeye gitmek, şehir içi koru ve parklarda yürüyüş yapmak, piknik için sakin ve manzaralı bir yer bulmak ilk akla gelenlerden. Ayrıca doğayla etkileşim halinde olmak çocuklarınızın keşif ve öğrenme arzusunu tetiklerken sizin de stres yükünde kurtulmanıza destek olacak.

Reklam

Çocuğunuzun farklı beceriler geliştirmesine destek olun.

         Okul zamanları çok yoğun ve stresli geçtiği için çocukların yeni şeyler denemesi için çok az zaman kalır. Bu yüzden yaz tatilleri bulunmaz bir fırsat olabilir. Yeni bir spor dalı, müzik, resim, drama gibi sanatsal aktiviteleri öğrenmek ve eğlenmek için çeşitli seçenekler sunabilirsiniz. Farklı şeyler deneyen çocuklarınızın vazgeçme kararına da saygı duymak gerekir. Bu yaşlar arayış için en iyi zamanlardır. Bu yüzden farklı şeyler denemek istediğinde bu durumu normal karşılayın. Çeşitli spor ve sanat dallarını denerken verdiği vazgeçiş kararlarını destekleyerek ona uygun olanı bulmasına destek olun.

Sizin gibi çocuklu ailelerle etkileşime geçin.

         Eskiden bir çocuğu yetiştirmek sadece anne-babanın değil bütün bir akrabaların sorumluluğu olarak kabul görüyordu. Hatta buna yönelik “Bir çocuğu yetiştirmek için bir köy gerekir.” diye meşhur bir Afrika atasözü bile var. Bundan ötürü, sizinle benzer zorlukları yaşayan çiftlerle beraber vakit geçirmek, hem size hem de çocuğunuza ilaç gibi gelecektir. Çünkü çocuklar da ebeveynlerin gözetiminde kendi akranlarıyla sosyalleşme ihtiyacı güderler. Özellikle farklı cinsiyetlerden ve çeşitli yaş gruplarından çocuklarla vakit geçirmek çocuğunuzun sosyal ve bilişsel gelişimini destekler.

Çocuklarınızın can sıkıntısı yaşamasına izin verin.

         Çocukların bol bol zaman sahip olması iyi bir şey olabilir. Ancak her canı sıkıldığında eline tablet veya telefon verilen çocuk bu boş zaman fırsatını yaratıcı bir şekilde doldurma şansından mahrum kalır. Elbette ebeveynlerin bu noktada belli sınırlar koyması ve istikrarlı bir şekilde sürdürebilmesi şart. Çocuğunuz size canım sıkıldı diye geldiğinde “kendini eğlendirme sorumluluğunun” onda olduğunu hatırlatın. “Evet sıkıldığını anlıyorum ama bunda bir problem yok. Burada durup istediğin kadar sıkılmaya devam edebilirsin. Sıkılmayı bitirince de aklına gelen bir şey olursa yaparsın (tv, ipad, bilgisayar hariç).” Dahası, ekran aktivitelerini sıkılmadıkları zamanlara ayarlamanız da faydalı olabilir: “Tamam 1 saat sonra televizyon izleyebilirsiniz ama şu anda ilgilenecek başka şeyler bulun.”

Kaynakça